גורן יצחק (איציק)

torch180x250

סיפור חייו

נולדתי ב – 1948

עליתי לישראל בשנת 1957.

תפקידי האחרון בסיירת שקד מג״ד 424 בין השנים 1979 – 1981

נולדתי בפולין עם ההכרזה על הקמת המדינה, בשנת 1956 בזמן מבצע קדש (מלחמת סיני) עקבתי בתור ילד בן 9 לשידורים על המלחמה ב- ״קול ישראל לגולה״.
וכאן גמלה בליבי ההחלטה לעלות לארץ ישראל ולהיות קצין בצה״ל.
עליתי לארץ בשנת 1957 את רוב שנותי עד לגיוס עברתי ברמת גן, הייתי פעיל מאד בתנועת הצופים ובהגיע מועד הגיוס התנדבתי לסיירת “שקד”.
מחזור מאי 1967. תקופת השרות היתה מאתגרת, מרתקת ומלאת פעילות מרדפים לאורך הגבולות ובירדן, מלחמת ההתשה לאורך התעלה והמלחמה נגד הטרור בעזה.
הייתי לוחם, מפקד כתה באימון לוחם, מפקד צוות תצפיות מיוחדות, קצין המודיעין של היחידה, מ״פ פלוגה ה׳ ומפקד מתקן האימונים של היחידה בערד. במהלך השרות נפצעתי פעמיים. הפעם הראשונה היתה בהפגזה מצרית שפתחה את מלחמת ההתשה והפעם השנייה כשעליתי על מוקש כשפיקדתי על סיור בציר לטמפו. לאחר שורת תפקידים מחוץ ליחידה בבה״ד 1 ופיקוד מרכז, קיבלתי את הפיקוד על גדוד 519 שישב באום חשיבה שבסיני והיה כפוף לגייסות השריון. עם המינוי לתפקיד הועבר הגדוד לכפיפות מפקדת קצין חי״ר וצנחנים ראשי. המטרה המרכזית שלי כמג״ד היתה להנחיל את המורשת של שקד ולהחזיר את כל המאפיינים החיצוניים והערכיים של גדוד 424 שקד למסגרת שעליה קיבלתי פיקוד. בתחילת הדרך התחלתי להטמיע שינויים בתוך גדוד 519 כמו הקמת מחלקת סיור, גיוס קצינים ששרתו בעבר בשקד, שליחת חיילים מצטיינים לקורס צניחה, התאמת מסלול האימונים ונושאי האימון למה שהיה מקובל בשקד ההיסטורית ולחי״ר המעולה. לאור ההחלטה שהתגבשה בצה״ל להקים מחדש את חטיבת גבעתי. החזון שלי קיבל תמיכה ועזרה הן מיוסי פלד ומאהוד ברק שהיו מפקדי אוג׳ 152 דאז, מקצין חי״ר וצנחנים ראשי, מתן וילנאי, מראש מה״ד אמיר דרורי ז״ל שאישר קיום מסלול אימונים כפי שהיה בעבר וכמקובל בצנחנים ובגולני וכן אישור לשלוח את כל החיילים לקורס צניחה. ומהרמטכ״ל רפאל איתן (רפול) ז״ל בזמן ביקור בגדוד אישר להחזיר את סמלי היחידה ואת השם והמספר, אישר לגייס לגדוד רק חיילים מתנדבים. למעשה לאחר חצי שנה מיום כניסתי לתפקיד הגדוד עבר הסבה והפך לגדוד חי”ר מעולה 424 שקד עם התג, הכומתה השחורה והנעלים האדומות.
עקב ההחלטה להקים את חטיבת גבעתי על בסיס גדוד שקד, מבנה הגדוד כלל פלוגת עורב, פלוגת טירונים בבא״ח 35, פלוגת אימון לוחם בגדוד, 2 פלוגות מבצעיות ומסייעת אורגניות לגדוד ועוד פלוגה מבצעית של חיילי גדוד 50 לשעבר בחצי שנת השרות האחרונה שלהם. בהמשך הדרך שדרת הפיקוד הזוטר והבכיר של חטיבת “גבעתי” התבססה על לוחמים וקצינים ששרתו בגדוד 424.
בתקופתי הגדוד ביצע תעסוקה מבצעית בגבול הצפון בעיקר בגזרת הר דב. השתתף בפעילות מבצעית בגבול לבנון ובעזה.

וידאו

גלריה

מה אתה מחפש?

הקלידו שאלת חיפוש

החיפוש יתבצע מיד

שלום

אשמח לקבל כל דבר מתקופתכם בסיירת שקד, עזרה ורעיונות נוספים
מוזמנים להעביר

ניר כהן
050-5642288
nirc0407@gmail.com

מלאו את הטופס

ואחזור בהקדם

לתרומה

בנק לאומי
סניף - 709
ע"ש - ארכיון לוחמי סיירת שקד
מס' - 020826/66

בתודה מראש
ניר