סגן

ויסלר אורי

בן אילזה וצבי-פריץ
torch180x250
נפל ביום ל' בסיון תשכ"ז (08.07.1967)
בן 24 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין האזרחי גבעת ברנר
האירוע: סמוך לקנטרה
200px Badge of the Israel Defense Forces.new .svg

סיפור חייו

itur02

בן צבי-פריץ ואילזה, חברי גבעת ברנר. אורי נולד ביום כ”א באדר ב’ תש”ג (27.3.1943) בגבעת ברנר. למד וחונך שם וסיים את לימודיו היסודיים והתיכוניים. לאחר מכן עבד כמסגר אחזקה בבית החרושת “מטר” אשר בקיבוץ. קריאה בספרי הגות, היסטוריה, פוליטיקה וספרות קלאסית היתה מעסיקה אותו; כן חיבב גם האזנה למוסיקה. אף לחברת הילדים בקיבוץ נתן מזמנו בהדרכה. היה שייך לוועדת חברים ואף היה חבר המועצה. איש חברה היה ושמח לכל הזדמנות של התנדבות; אבל הוא לא אהב להתבלט ודיבר בפשטות “צברית”.

בסיימו את לימודיו גויס לצה”ל באוגוסט ;1962 זה היה לאחר שנת הדרכה בתנועת “המחנות העולים”. התנדב לשרת בסיירת “שקד”, יחידת סיור של פיקוד הדרום ומשם הוא נשלח לקורס צניחה, קורס מ”כ וקורס קצינים. המשיך לשרת עד שחרורו ולאחר מכן היה יוצא לשירות מילואים, בו היה מפקד על אנשיו ברוח של אחווה וטוב לב – ולא מגבוה.

קור רוחו ושיקול דעתו איפיינו את כל מעשיו גם בשעות הקשות שלו בשעת מלחמת ששת הימים, אשר בה השתתף באומץ לב, בעוז רוח ובסמכות טבעית. ביום ל’ בסיון תשכ”ז (8.7.1967) נפל בקרב באיזור קנטרה כתוצאה מפגיעת פגז ישיר בעמדתו. הניח אשה בהריונה – והבן נולד כארבעה חודשים לאחר נפול אביו. ושמו נקרא בישראל יאיר-אורי. הובא למנוחת עולמים בקיבוצו. בקרב על מוצבי רפיח, אשר בו שירת אורי כמפקד מחלקה בפלוגת הסיור ביום הראשון לקרבות מלחמת ששת הימים, בשעת ההסתערות על אחד המוצבים, נפגע הזחל”ם שלו על ידי מוקש. וכמה מאנשיו – והוא ביניהם – נפצעו. בכל זאת חזר אורי לזחל”ם מיד והפעיל את המקלע הבינוני וירה לעבר העמדות בטווח קצר ביותר; הוא גם פקד על פינוי הפצועים. בגמר הקרב הזה סירב להישלח לטיפול רפואי והמשיך לבצע את המשימות שהוטלו על יחידתו ובהמשך הלחימה נפגע ונפל.

על גבורתו בקרב זה של ששת הימים (שנערך למעלה מחודש לפני נפלו) צוין לשבח על ידי הרמטכ”ל. ל”שלושים” הוציא קיבוצו חוברת לזכרו. לאחר מכן הוציא הקיבוץ ספר לזכר בניו שנפלו במערכות תשכ”ז – והוא ביניהם. הוא הוזכר בחוברת 51″ הצל”שים של 1967 – מזכרת לדורות” וגם בחוברת דומה על 51″ צל”שים” שהוציא משרד החינוך והתרבות. ב”ספר הגבורה” שבהוצאת העתונאים בתל אביב והברית העולמית של ניצולי ברגן בלזן הובא סיפור המעשה על קרבו האחרון שעליו קיבל את הצל”ש. בספר “לנופלים”, שהוציא קיבוצו לזכר בניו שנפלו במערכות תשכ”ז, הוקדש לו מדור מיוחד. פרשת תולדותיו ומותו מובאת בספר “על במותיך חלל” בהוצאת חברים לנשק. בחוברת “אשר נפלו במלחמה” לזכר הנופלים מבין חברי הקיבוץ המאוחד הועלה זכרו. גם בכרך ד’ של “גוילי אש”, ילקוט עזבונם של הבנים שנפלו במערכות ישראל, הובא מעזבונו.

בתחקיר 2017 הודגש כי צל”ש הרמטכ”ל שהוענק לסגן אורי ויסלר ז”ל הומר לעיטור הגבורה.

סגן וייסלר אורי
גילה גבורה עילאית

ביום 5 ביוני 1967 בקרב על מוצבי רפיח שירת סגן אורי וייסלר ז”ל כמפקד מחלקה בפלוגת סיור חטיבתית. בעת ההסתערות על אחד המוצבים נפגע הזחל”ם שלו ממוקש. חלק מאנשיו ובהם הוא עצמו נפגעו. על אף זאת חזר מייד לזחל”ם, הפעיל את המקלע הבינוני וירה לעבר עמדות בטווח קצר יותר ופקד על פינוי הפצועים. בגמר קרב זה סירב להישלח לטיפול והמשיך בביצוע המשימות שהוטלו על יחידתו. בהמשך הלחימה נפגע ונהרג.

משה     דיין

שר הביטחון

ניסן   תשל”ג

אפריל 1973
 

וידאו

גלריה

מה אתה מחפש?

הקלידו שאלת חיפוש

החיפוש יתבצע מיד

שלום

אשמח לקבל כל דבר מתקופתכם בסיירת שקד, עזרה ורעיונות נוספים
מוזמנים להעביר

ניר כהן
050-5642288
nirc0407@gmail.com

מלאו את הטופס

ואחזור בהקדם

לתרומה

בנק לאומי
סניף - 709
ע"ש - ארכיון לוחמי סיירת שקד
מס' - 020826/66

בתודה מראש
ניר