סרן

כץ ישעיהו-יהודה (שוקה)

בן פרידה ומנדל
torch180x250
נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973)
בן 24 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין האזרחי נוה ים
האירוע: בפריצה לאזור החציה
200px Badge of the Israel Defense Forces.new .svg

סיפור חייו

ישעיהו-יהודה (יהושע, שוקה), בן פרידה ומנדל, נולד ביום כ”ג בחשון תש”י (15.11.1949) בתל-אביב. הוא למד בבית-הספר היסודי “נווה-ים” בחוף הכרמל ואחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון-חקלאי “גלים”. שוקה היה תלמיד טוב, חרוץ ומתמיד ואהוב על מוריו ועל חבריו. הוא נמנה עם חברי תנועת הנוער העובד והלומד, היה חובב טיולים והרבה להשתתף בצעדות, אהב מוסיקה וניגן באקורדיון. הוא היה חבר נאמן, טוב-לב ונדיב. כשמוריו ביקשוהו ללמד תלמידים חלשים ולסייע להם בשיעורי עזר, תמיד היה מוכן לעזור. הרבה שקד עמם עד שידעו את תלמודם ומוריו שיבחוהו על שידע לעשות את מלאכתו באמונה. הוא היה צנוע וביישן מעט, עניו ואוהב את הפשטות. עם כל אדם נהג בסבר פנים יפות והיה מכניס אורחים ברוחב לב. תמיד ביקש לראות בכל את החיובי ואת הרצוי שבו.

ישעיהו גויס לצה”ל בראשית נובמבר 1968, והתנדב לשרת לסיירת “שקד”. לאחר סיום הטירונות השתלם בקורס צניחה, בקורס סיירים ובקורס מ”כים חי”ר, וברבות הימים השלים גם קורס קציני חי”ר וקורס מפקדי פלוגות חי”ר. בקורס האחרון היה חניך מצטיין והוענק לו בו ציון גבוה (95). בתקופת שירותו הוערך כמפקד מצטיין, וכקצין מעולה ובעל יזמה. תמיד היה אחראי ומסור לתפקידו, דאג לחייליו, והיה אהוב וחביב על מפקדיו ועל פקודיו. לאחר תום שירות החובה שלו המשיך ושירת בצבא הקבע.

לאחר שהשתחרר נכנס לעבודה בחברת “אל על” כקצין ביטחון והתכונן ללמוד כלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא הרבה בנסיעות, ובחודש מאי 1973, נפצע באמסטרדם בקרב יריות עם שודדים. הוא עמד עם אנשי צוות המטוס באולם ההמתנה של אחד מבתי המלון והתכונן לצאת לנמל התעופה. לפתע נכנסו שודדים שלופי אקדחים וירו לכל עבר. ישעיהו נפצע תוך כדי ניהול קרב עם היורים, כיוון שסבור היה שהם מחבלים. הוא נפצע קשה מאוד, ומבחינה קלינית אף נחשב למת. בטיפול נמרץ ובניתוחים הוא ניצל ממות ולאחר שהבריא חזר לעיסוקו בחברת התעופה. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים נשלח עם יחידתו לחזית בסיני, והשתתף בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים. בקרב שהתחולל ביום כ’ בתשרי תשל”ד (16.10.1973) על גדות תעלת סואץ, נפגע ישעיהו ונפל. מלכתחילה סירב צה”ל לצרפו לכוחות הלוחמים, משום שלא החלים לחלוטין מפצעיו ומשום שחברת “אל על” הייתה זקוקה לו באותם ימים. אך הוא התנדב להשתתף בלחימה ואף יצא לנווט את כוח הצליחה בראשותו של אלוף אריאל שרון. בקרב נפגע הטנק שלו והוא החל לחלץ מתוכו את הפצועים. כשחילץ את הפצוע הרביעי נפגע ונהרג במקום. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בנווה-ים. השאיר אחריו אם ושני אחים. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: “ישעיהו היה מהמעולים במפקדים שידעה היחידה. הוא תרם רבות לבניין כוחה של היחידה במרצו הרב ובתבונתו השקולה. פקודיו העריצו אותו וחבריו אהבוהו והעריכו אותו. מפקדיו בטחו בו מעומק הלב, ועליו הייתה גאוותם. חייכנותו וביטחונו נסכו ביטחון בלב כולם;” ומפקד אחר כתב: “במעשיו נתגלו אומץ לב, קור רוח ותושייה רבה”.

וידאו

הוידאו שלנו
1/1 סרטונים
1
סיירת שקד אזכרה של יהושע כץ זל מפגש חברים.
סיירת שקד אזכרה של יהושע כץ זל מפגש חברים.

וידאו

גלריה

מה אתה מחפש?

הקלידו שאלת חיפוש

החיפוש יתבצע מיד

שלום

אשמח לקבל כל דבר מתקופתכם בסיירת שקד, עזרה ורעיונות נוספים
מוזמנים להעביר

ניר כהן
050-5642288
nirc0407@gmail.com

מלאו את הטופס

ואחזור בהקדם

לתרומה

בנק לאומי
סניף - 709
ע"ש - ארכיון לוחמי סיירת שקד
מס' - 020826/66

בתודה מראש
ניר