פארק שקד

בפארק סיירת שקד שוכן גיא שיוצר ערוץ נחל אופקים, ומדובר באחד מאתרי הייעור המיוחדים בישראל. בשנת 1987 קק”ל החלה בנטיעת הפארק, שמשתרע על כ – 350 דונם – ובה ממוקמת תחנת מחקר לגיבוש דרכי ממשק להמשך הנטיעות והמרעה בנגב.

פארק סיירת שקד מוקדש לחללי סיירת שקד, בו נמצאת אנדרטה מרשימה לזכרם. האנדרטה כוללת סלע גדול ועליו סיפור תולדות היחידה; אתר המדמה שדה מכשולים בו רשומים חללי הסיירת ופסל ברזל של “נושא הלפיד”, מעשה ידיו של צביקה דרדיקמן, מיוצאי הסיירת. הפסל משתלב היטב באלמנט הבולט ביותר בנוף – גשר הרכבת הבריטי.

מומלץ להגיע ולהתרשם בעצמכם.


כ”ד בשבט תשע”ז 
24.2.17

פארק שקד
נטיעות ט”ו בשבט

במסגרת פעילותי בעמותת סיירת שקד ומתוך ניסיוני ברשות הגנים הלאומיים בהקמה וניהול פארקים בחלקי הארץ השונים, ומאחר שנושא זיכרון הנופלים יקר לפצי, בא אליי פצי ברעיון להקים פארק הנצחה ומורשת סיירת שקד, שיהיה בו אף מוקד משיכה ומקום התכנסות ליוצאי הסיירת ומשפחותיהם, במטרה ליצור קשר וזיקה למיקום ספציפי ליוצאי היחידה ומשפחותיהם.

נענתי לאתגר של הקמת הפארק, בעזרתם של אדריכל צביקה דרדיקמן ועמוס אהרון (מוותיקי היחידה) שעזרו בארגון והקמת הפארק.   

הרעיון היה, להקים פארק שיהיה מוקד לקיום כנסים, אזכרות ופעילות להנחלת מורשת סיירת שקד 424 לדורות הבאים. עם התקבל הרעיון נקטנו במספר פעולות, איתור השטח ורישומו באופן סטאטוטורי על שם הסיירת, אנדרטת הנצחה, קיום ימי זיכרון ונטיעת עצים בשטח הפארק.

החל משנות ה-80 התחלנו מסורת של נטיעות שנתיות בט”ו בשבט של מינים מדבריים המתאים לשטח. הנטיעות בוצעו על ידי משפחות ותיקי הסיירת והמשפחות השכולות, תוך שיתוף פעולה מלא של ק.ק.ל. הפעילות בפארק מתקיימת תוך שימת דגש על הנחלת המורשת.

אישור התוכנית (ת.ב.ע) ב1987 אפשר היום להמשיך ולפתח את הפארק. בזכות העקשנות והדבקות במטרה, יש כיום פארק לוותיקי סיירת שקד אשר מהוו מוקד עליה לרגל ומקום לבילוי בחיק הטבע תוך לימוד המורשת של אלו שלחמו בשטחים הללו ויד לזיכרון לחברים שנפלו. 

כאן המקום לציין את פועלם של וותיקי היחידה אשר נרתמים לארגון והוצאה לפועל של הפעלות הענפה בפארק. יוצאי היחידה, בהם אנשי ההתיישבות העובדת, אשר מכירים בחשיבות אהבת הארץ וחיזוק הקשר והזיקה לאדמת הארץ והינם שותפים פעילים בטקסי הנטיעות ובמימושם.

בימים אלו, ניתן להמשיך ולתכנן את פיתוחו של הפארק וקידום מעמדו כמקום המקדש את ערכי אהבת הארץ והנחלת המורשת של היחידה לשימור הזיכרון והמורשת והנחלתם לדורות הבאים.

כולי תקווה כי הדורות הבאים ייהנו ויזכרו את מורשת היחידה “424” סיירת שקד אשר וותיקי קורצו מחומר מיוחד עם מורשת מיוחדת. הפארק מחזק את הקשר למקום ולרוח שקד, לוחמיה ומפקדיה לדורותיהם.

נטיעות ט”ו בשבט  מידי שנה מהוות המשכיות וסמל לקשר עם הפארק. 

דני בר-עוז (ברזני), מחזור אוגוסט 1960 – מחזור ראשון של ליחידה .
אגרונום, אקולוג ומתכנן ערים.
מיוזמי ומקימי פארק סיירת שקד

וידאו

גלריה

מה אתה מחפש?

הקלידו שאלת חיפוש

החיפוש יתבצע מיד

שלום

אשמח לקבל כל דבר מתקופתכם בסיירת שקד, עזרה ורעיונות נוספים
מוזמנים להעביר

ניר כהן
050-5642288
nirc0407@gmail.com

מלאו את הטופס

ואחזור בהקדם

לתרומה

בנק לאומי
סניף - 709
ע"ש - ארכיון לוחמי סיירת שקד
מס' - 020826/66

בתודה מראש
ניר