רב טוראי

שוחט ידיד

בן אירן וחגי
torch180x250
נפל ביום כ"ד בניסן תשל"ד (16.04.1974)
בן 20 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי הר הרצל
200px Badge of the Israel Defense Forces.new .svg

סיפור חייו

ידיד, בן אירן וחגי, ממייסדי מושב פטיש, נולד ביום ז’ בכסלו תשט”ו (2.12.1954) בבאר-שבע. הוא החל את לימודיו בבית-הספר היסודי במושב פטיש ואחרי-כן עבר ללמוד בבית-הספר היסודי “אשל-הנשיא” במשמר-הנגב. את לימודיו סיים בבית-הספר התיכון “אשל-הנשיא”. ידיד היה תלמיד חרוץ, והצטיין בבקיאות רבה ובהבנה בספרות ובתנ”ך. הוא זכה בפרסים רבים על הישגיו בחידונים בבית-הספר ובזכות הצטיינותו “דילג” על שנת לימודים אחת. בבית-הספר התיכון “אשל-הנשיא” היה תלמיד שקדן והגיע להישגים מעולים בלימודים. יחד עם זאת היה ספורטאי מצטיין, בעיקר בענף הכדורגל, ונמנה עם נבחרת הכדורגל של בית-הספר התיכון. כמו-כן שיחק בקבוצת הכדורגל של מושב פטיש. הוא רכש חברים רבים בזכות טוב לבו, אדיבותו וחביבותו. הוא היה חבר נאמן ומסור, אהוד על כל ידידיו ומכריו.

ידיד גויס לצה”ל בסוף אוקטובר 1972 והתנדב לשרת בסיירת “שקד”. יחידת סיור מובחרת של פיקוד דרום. ביחידתו הכירוהו הכל כלוחם מעולה וכחייל מסור וממושמע הממלא את תפקידו בדייקנות ובשלמות. במלחמת יום-הכיפורים השתתף עם יחידתו בקרבות הקשים והמרים נגד המצרים בסיני. הוא נמנה עם כוחות הצנחנים שהיו הראשונים שצלחו את תעלת סואץ, והשתתף בכיבוש ראש-הגשר בגדה המערבית של התעלה. בקרבות אלה לחם באומץ לב ובתושייה, נפצע ברגליו, אך המשיך להילחם ומילא את תפקידו בכל ימי הלחימה. אחרי שהסתיימו הקרבות השלים בהצלחה קורס חובשים קרביים ונשלח לקורס מפקדי כיתות בבסיס ההדרכה של חטיבת “גולני”. הוא וחבריו לקורס השתתפו בקרבות מלחמת ההתשה נגד הסורים ברמת הגולן. חבריו ומפקדיו העלו על נס את דבקותו במטרה, את אומץ ליבו ואת נכונותו לבוא לעזרת חבריו. ביום כ”ד בניסן תשל”ד (16.4.1974), נשלח ידיד למשימת סיור על פסגת החרמון, ובפעולה זו נפגע ונהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בהר-הרצל בירושלים. השאיר אחריו הורים, שלושה אחים ושלוש אחיות. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת רב-טוראי, שהיה זכאי לה לאחר שסיים קורס מפקדי כיתות.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה: “ידיד ז”ל נפל זמן קצר לפני שעמד לסיים את קורס מפקדי הכיתות. בתקופה שעשה ביחידתנו הצליח לתרום רבות לפלוגתו והיה מופת לחבריו במסירותו הרבה ובביצוע משימות הגדוד. בעודו רוקם תכניות לעתיד… נפל. אין ניחומים למשפחה… אין ניחומים לנו”.

חבריו לגדוד הוציאו לאור חוברת לזכרו ובה דברים על דמותו; מועדון נוער וספרייה מוקמים לזכרו במושב פטיש; כמו-כן מתקיים במושב פטיש חוג קבוע ללימוד הגמרא, הקרוי “חוג ידיד;” מדי שנה בשנה בתקופת הקיץ, נערך לזכרו יום ספורט.

וידאו

גלריה

מה אתה מחפש?

הקלידו שאלת חיפוש

החיפוש יתבצע מיד

שלום

אשמח לקבל כל דבר מתקופתכם בסיירת שקד, עזרה ורעיונות נוספים
מוזמנים להעביר

ניר כהן
050-5642288
nirc0407@gmail.com

מלאו את הטופס

ואחזור בהקדם

לתרומה

בנק לאומי
סניף - 709
ע"ש - ארכיון לוחמי סיירת שקד
מס' - 020826/66

בתודה מראש
ניר